Praca za granicą w wieku 16 lat. Jak zacząć jako nastolatek?
Rynek pracy w Europie zmienia się dynamicznie. Młodociani pracownicy nieco rzadziej niż dawniej wyjeżdżają za granicę do swojej pierwszej pracy, ale nadal jest to stosunkowo częsta praktyka wśród polskiej młodzieży.
Czy młodociani pracownicy są mile widziani za granicą? Oczywiście, że tak. Jedyną kwestią, która może znacząco różnić się i zwykle różni się, są przepisy prawa, które regulują zasady zatrudniania takich właśnie osób. Będą one odmienne niż w Polsce. Wielka Brytania w okresie wakacyjnym pozwala na zatrudnienie osoby młodocianej na cały etat, a jedynie w roku szkolnym spotkamy się z limitami godzinowymi. Holandia to także limity godzin (36 godzin tygodniowo) i mniejsze stawki dla osób poniżej 18 roku życia, ale za to pracę podjąć będziemy mogli już od 15 roku życia, a nie od 16 jak w przypadku większości państw Europy. Jest to kraj niezwykle przyjazny dla osób młodocianych i tamtejszy rynek pracy ochoczo przyjmuje takie osoby do pracy. W Szwecji i Norwegii osoby niepełnoletnie mogą pracować od 16 roku życia. Obostrzenia zwykle dotyczą nie tylko ilości godzin pracy, ale również jego charakteru. Praca za barem w godzinach nocnych lub też ciężka praca fizyczna nie są zwykle przeznaczone dla osób młodych.
Wiemy już zatem, że pracownicy młodociani są bardzo mile widziani poza granicami kraju. W jakich branżach zatem warto szukać dla siebie lub dla swoich dzieci pracy na okres wakacyjny? Oczywiście nie będą to branże specjalistyczne, ale każda praca w tym wieku będzie na pewno doskonałym doświadczeniem i nie lada przeżyciem. Oto często wybierane przez młodych prace za granicą:
Au pair – Praca jako Au pair czyli opiekunka dzieci jest fantastyczną sprawą, jeżeli chcemy się nauczyć języka i poznać kulturę. Zwykle w takiej sytuacji mieszkamy bezpośrednio z rodziną zagraniczną i na pewien czas stajemy się jej członkiem. Znacznie bliżej będziemy zatem obcować z daną kulturą.
Prace sezonowe – prace w rolnictwie przy zbiorach warzyw i owoców nie należą do najlżejszych, ale to branża, w której młodzież jest bardzo chętnie zatrudniania i również sama chętnie garnie się do tego typu prac. Plusem jest tu możliwość poznania wielu osób podczas zbiorów i (za wyjątkiem szklarni) przebywanie na świeżym powietrzu.
Hotelarstwo i gastronomia – to również popularna branża. Młode osoby często są zatrudniane jako pomocnicy w hotelu czy też w kuchniach. Nie jest to łatwe zajęcie, ale daje możliwość zarobienia nieco większych pieniędzy.
Magazyny i hale – proste prace przy pakowaniu i ładowaniu towarów również są chętnie wybierane przez młode osoby. Zwykle na miejscu udaje się poznać dziesiątki osób z różnych stron świata, co również jest dodatkowym profitem w przypadku tego typu prac.
Praktyki i staże zawodowe – zwykle są bezpłatne, ale nie sposób o nich nie wspomnieć. Dają bowiem nieporównywalnie większe szanse na rozwój zawodowy i stanowią szansę na uzyskanie w przyszłości fanatycznej pracy. Poznamy zwykle wtedy duże i szanowane firmy od wewnątrz, co może również pomóc w późniejszym okresie, gdy chcemy rozwijać swój biznes.
Czy wyjazd przed 18 rokiem życia ma sens? Tą kwestię podnoszą głównie rodzice, którzy są zatroskani o kwestie bezpieczeństwa w przypadku takiego wyjazdu ich dzieci, które robią to coraz chętniej. Bezpieczeństwo w krajach zachodnich sumarycznie stoi na lepszym poziomie niż u nas, a wypadki związane z pracą mogą przytrafić się wszędzie. Osoba, decydująca się w tak młodym wieku wyjechać za granicę do pracy nauczy się z pewnością samodzielności i będzie bardziej odpowiedzialna dzięki takiemu wyjazdowi. To więc fantastyczna szkoła życia. Młody człowiek poza ojczyzną odbierze bardzo cenną szkołę życia, która na pewno zapadnie mu w pamięć.
Na co uważać przy takim zatrudnieniu? Oczywiście młode osoby mogą paść ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ich nieznajomość rynku pracy oraz mniejsze życiowe doświadczenie. Aby zapobiec takim sytuacjom każdorazowo umowy powinna czytać również osoba dorosła, najlepiej znająca specyfikę i prawo pracy w danym kraju. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Przed wyjazdem dobrze będzie również wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która będzie nam gwarantowała podstawowe świadczenia medyczne w przypadku wypadków.
Emigracja | Młodociany
Jakub Marcinowski
19 paź, 2021
Zmień z nami swoje życie
Skorzystaj z Praca w UE, aby znaleźć najlepsze oferty pracy.
Powód 1
Dbamy o transparętność widełek
Powód 2
Każda oferta jest weryfikowana
Powód 3
Dane firm są jawne
Najlepsze rady
Dla twojej kariery
Chroń swoje dane
Używamy plików cookie i podobnych technologii w celu personalizacji treści, optymalizacji doświadczenia użytkownika oraz dostosowania i oceny reklam. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz na to zgodę, zgodnie z nasząpolityką prywatności. Aby zmienić swoje ustawienia lub cofnąć zgodę, po prostu zaktualizuj ustawienia dotyczące plików cookie.