Praca za granicą czyli jak nie dać się oszukać

Pomimo faktu, że miliony Polaków regularnie pracują za granicą, a wielu z nich zdecydowało się tam pozostać, nadal powszechnie zdarzają się oszustwa. Spośród nich o bardziej spektakularnych słyszymy co jakiś czas w mediach, ale znacznie więcej emigracyjnych tragedii dzieje się bez żadnego rozgłosu. Czasami wieści o tym, że osoba została oszukana, nie docierają nawet do jej najbliższej rodziny.

  • Nawet w Eldorado ludzie ciężko pracowali. Pamiętaj to zdanie, gdy ktoś obiecuje Ci gruszki na wierzbie, lekką pracę za gigantyczne (nierealne w branży) pieniądze i wspaniałe warunki życiowe. Owszem za granicą zarobimy więcej i będziemy żyli zwykle na o wiele wyższym poziomie niż w ojczyźnie, ale tam również trzeba ciężko pracować na swoje. Twoją czujność powinny wyostrzyć zawyżone zarobki, zbyt dobre (wręcz luksusowe) warunki mieszkaniowe lub brak informacji o konkretnych godzinach pracy.

  • Weryfikuj wszystko… i wszystkich. Nie daj się uśpić na żadnym etapie poszukiwań pracy. To nic złego, że zadajesz pytania, ciekawisz się i oczekujesz odpowiedzi od wszystkich osób, które coś Ci obiecują. Jeżeli pokój, który Cię interesuje lub mieszkanie ma zbyt mało zdjęć, poproś o więcej. Wyostrz swoje zmysły i nie pozwól na żadne niedopowiedzenia.

  • Wybieraj sprawdzonych pracodawców. By mieć pewność, że pieniądze otrzymasz na czas, warunki pracy będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami i tym co Ci obiecano, warto poczytać na temat danego pracodawcy wcześniej. Skąd możesz mieć pewność, że dany pracodawca jest rzetelny i fair wobec swoich pracowników? Wyszukiwarka pracawue pozwala na znalezienie ofert pracy skrojonych do Twoich potrzeb, a dane o pracodawcy są przejrzyste i sprawdzone. Oferty pracy są tu bieżąco weryfikowane i po prostu nie ma miejsca na oszustów.

bezpieczeństwo

  • Uwaga na nieuczciwych pośredników. Polskie prawo reguluje dość ściśle zasady działania pośredników zatrudnienia. W biurze agencji pracy musisz otrzymać pisemny dokument, który będzie dla Ciebie gwarancją zatrudnienia. W przypadku tych nieuczciwych pośredników bardzo często wszystko ma być załatwione „na miejscu”. Ta praktyka nie jest zgodna z prawem. Oczywiście finalnie dokumenty podpisujemy będąc na miejscu, ale już w biurze musimy otrzymać na piśmie gwarancję zatrudnienia. Pośrednik nie powinien oczekiwać od nas kompletnie żadnych opłat przed wyjazdem. Nieuczciwą praktyką bywa również podawanie wynagrodzenia, które możemy w danej firmie uzyskać dopiero po przepracowaniu pewnego okresu, a nie od razu. Na pracawue znajdziesz samych sprawdzonych pracodawców i pośredników i będziesz mieć pewność, że nieuczciwe praktyki nie są stosowane.

  • Bardzo dokładnie czytaj umowy, nie podpisuj pochopnie dokumentów. Wszystkie powinieneś dokładnie przeczytać i upewnić się czy podane w nich stawki i inne informacje są zgodne z ustaleniami ustnymi. Teoretycznie wie to każdy, w praktyce mało kto tak postępuje. Nieznajomość języka, a nawet jego znajomość w zbyt małym stopniu może spowodować wielkie problemy i nasze rozgoryczenie, kiedy na przykład okaże się, że stawka jest niższa lub godzin pracy znacznie mniej niż zakładaliśmy. Jeżeli tylko masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z kimś kto dobrze zna język.

umowa

  • Załatwiaj formalności online, mamy XXI wiek. Dziś nawet umowy możemy podpisywać e-mailowo, a sprawy urzędowe załatwiać za pomocą specjalnego profilu zaufanego. Wykorzystaj to również w przypadku emigracji, by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów już na miejscu. Co tylko się uda, załatw online jeszcze będąc w Polsce. Przyda się oczywiście znajomość języka kraju, do którego się udajesz.

  • Co zrobić, gdy zostaliśmy oszukani ? Nie wszystko można przewidzieć i nie wszystkiego uda się nam uniknąć. Oszustwo może się nam przydarzyć. Co wtedy? Przede wszystkim kiedy jesteśmy już poza krajem i zdajemy sobie sprawę z tego, że padliśmy ofiarą takiego oszustwa należy skontaktować się z polskim konsulatem w celu uzyskania pomocy. Oczywiście dobrze, gdy mamy przy sobie dostatecznie dużo pieniędzy, by wrócić do kraju. W takiej sytuacji warto dochodzić swoich praw przed sądem. Oszustwa osób chcących wyjechać do pracy za granicę zdarzają się już wiele rzadziej niż dawniej, gdy mieliśmy do czynienia z boomem emigracyjnym. Dziś są to raczej jednostkowe i sporadyczne przypadki, które tylko czasami kończą się sporymi problemami osoby, która wyjechała. Niemniej czujni musimy być przez cały czas.

Emigracja | Oszuści

Jakub Marcinowski

20 mar, 2021

Zmień z nami swoje życie

Skorzystaj z Praca w UE, aby znaleźć najlepsze oferty pracy.

Dbamy o transparętność widełek

Powód 1

Dbamy o transparętność widełek

Każda oferta jest weryfikowana

Powód 2

Każda oferta jest weryfikowana

Dane firm są jawne

Powód 3

Dane firm są jawne

Zapisz się do newslettera

Wspólnie tworzymy polską społeczność. Najnowsze informacje o nowościach pracy za granicą!