Pies, stary samochód, zapas jedzenia – co warto zabrać wyjeżdżając do pracy za granicę?

Organizacja wyjazdu do pracy za granicę nie należy do najłatwiejszych. Zwykle stresujemy się jak przed wyjazdem na wakacje. Czy zabraliśmy wszystko? Czy na pewno niczego na miejscu nam nie zabraknie? Zwykle wyjeżdżamy na dłużej, a przestrzeń bagażowa jest mocno ograniczona. Pojawia się również wiele dylematów, które rzeczy należy zabrać, a które nie. Nad przynajmniej kilkoma kwestiami należy się poważnie zastanowić w przypadku wyjazdu i nie zabierać ich zbyt pochopnie.

Pies, kot albo rybki – czy mogę i powinienem zabierać ze sobą zwierzęta?

Do naszych pupili domowych jesteśmy zwykle mocno przywiązani. Organizując wyjazd za granicę, musimy mieć jednak na uwadze zarówno nasze dobro, jak i dobro zwierząt domowych. Dla psa lub kota zmiana miejsca może być niemałym szokiem, poważnym stresem, a przy okazji problemem dla nas. Musimy mieć bowiem na uwadze konkretne miejsce, do którego się udajemy. W wielu przypadkach poszukiwanie mieszkania z psem lub kotem będzie utrudnione. W przypadku wyjazdu do pracy sezonowej absolutnie zapomnijmy o zabraniu zwierząt domowych. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie mu na krótki czas właściwej opieki w Polsce.Gdy nawet możliwość zakwaterowania się ze zwierzęciem będzie dla nas na miejscu otwarta i tak warto zastanowić się nad tą kwestią raz jeszcze. Wszak jedziemy do pracy, a nie na wakacje. Konieczność wyprowadzenia psa kilkukrotnie zmiennie może być poważnym obciążeniem i nie lada wyzwaniem. Miejmy na uwadze przede wszystkim dobro naszych zwierząt.

Jest XXI wiek. Nie potrzebujesz zapasu jedzenia

Klasyka polskiej emigracji to czasami też torby wypchane jedzeniem. Wydaje się uzasadnione zabranie kilku podstawowych pokarmów lub zapas tego, czego na pewno nie dostaniemy na miejscu. Pamiętać jednak musimy, że jest XXI wiek i na zachodzie niczego nam nie zabraknie. Również ceny żywności są zbliżone do naszych. Zabieranie ciężkich słoików i gotowych obiadów na 2 miesiące naprawdę mija się z celem. Wszystko kupimy w markecie lub sklepie. Przy okazji spróbujemy nowych rzeczy i być może je polubimy.

Starszy samochód – uważaj na przepisy lokalne

Od roku 2014 w Niemczech obowiązuje norma Euro 6, która określa dopuszczalną emisję spalin przez samochód. Również popularna Holandia ma ograniczenia związane z tymi normami, a trwają tam również prace nad jeszcze bardziej rygorystycznymi przepisami. Te przykłady mogą mieć spore znaczenie dla emigrantów wyjeżdżających do krajów zachodnich. Można odnieść wrażenie, że ekologiczne „hulaj dusza, piekła nie ma” jest domeną głównie kraju nad Wisłą. Na zachodzie dieslem w wielu miejscach nie pojeździsz, a i starsze samochody benzynowe będą miały problem z wjazdem do wielu miejsc. To przede wszystkim centra miast i wiele stref. Problemy mogą się również pojawić przy próbie zakupu winiety.

Kosztowności i pamiątki – lepiej zostaw je w domu

Nie brakuje często wśród niedoświadczonych, młodszych emigrantów przypadków zabierania ze sobą zbyt drogocennych przedmiotów czy też pamiątek o znaczeniu sentymentalnym. Zwłaszcza w przypadku wyjazdów sezonowych zabieranie ze sobą najdroższej elektroniki, świetnej biżuterii czy też pamiątek nie ma sensu. Oczywiście kradzieży jest nieco mniej niż przed laty, ale musimy zdawać sobie sprawę, że najczęściej w takim miejscu znajdziemy się w międzynarodowym i zupełnie nieznanym nam towarzystwie. Intencje wielu ludzi mogą nie być dla nas jasne i takie jak nasze. Jeśli zatem mamy taką możliwość, lepiej nie narażać się na straty i co cenniejsze rzeczy zostawić w domu.

Gdy jedziemy na stałe – nowe reguły gry

Wyjazd na stałe zwykle zmienia powyższe reguły gry. Zabrać będziemy mogli znacznie więcej rzeczy. W takiej sytuacji będziemy mogli pozwolić sobie na większą niezależność i na przykład zabranie ze sobą zwierząt domowych. W nowym miejscu poczujemy się jak w domu, zatem również kilka drobnych pamiątek może z nami pojechać. Szczególnie gdy myślimy o przeprowadzce na stałe.

Pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy, której absolutnie nie powinniśmy ze sobą zabierać. To nasze problemy, zmartwienia i smutki. Nowe miejsce to spore wyzwanie, nieco stresu i przygoda. Pozytywne nastawienie pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, zjednać sobie ludzi i być może przy okazji poznać nowych przyjaciół. To, co złe, zostawmy za sobą.

Praca za granicą

Jakub Marcinowski

25 lis, 2022

Zmień z nami swoje życie

Skorzystaj z Praca w UE, aby znaleźć najlepsze oferty pracy.

Dbamy o transparętność widełek

Powód 1

Dbamy o transparętność widełek

Każda oferta jest weryfikowana

Powód 2

Każda oferta jest weryfikowana

Dane firm są jawne

Powód 3

Dane firm są jawne

Zapisz się do newslettera

Wspólnie tworzymy polską społeczność. Najnowsze informacje o nowościach pracy za granicą!