8 kroków jak się przygotować - wyjazd do pracy za granicą
Wyjazd za granicę do pracy zarobkowej nie jest wycieczką i przygotowania do niego również powinny być znacznie poważniejsze i lepiej zorganizowane. Emigracja to trudna decyzja, często niosąca za sobą wiele konsekwencji i dlatego przygotowanie się do niej powinno być dla nas priorytetem.
Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej powinieneś na pierwszym etapie dokończyć wszystkie rozpoczęte sprawy w Polsce. To co najważniejsze to przede wszystkim formalności urzędowe i sądowe. Również Twoje zobowiązania akademickie i szkolne powinny zostać uregulowane jeszcze przed wyjazdem w taki sposób, by nie musieć wracać zbyt szybko w celu załatwienia jakiejś rzeczy. Ciekawym sposobem na to, by uniknąć nieplanowanych powrotów jest pozostawienie pełnomocnictwa (notarialnego) zaufanemu członkowi rodziny. W ten sposób ktoś będzie mógł nas w przynajmniej części spraw wyręczyć, gdy my będziemy daleko od kraju.
Często myślimy, że kulturę i obyczaje warto poznawać jeżeli jedziemy do Tajlandii, Japonii lub Meksyku, a na zachodzie będą „sami swoi”. Nieprawda. Kultura nawet sąsiednich krajów czasami drastycznie różni się od naszej w pewnych aspektach i nie jest pewne, że odnajdziemy się w towarzystwie Niemców, Anglików czy Holendrów. Spytaj osób, które przebywają długo w danym kraju o obyczaje i akceptowane zachowania. Dowiesz się co jest mile widziane, a co jest kategorycznie zabronione. Wybierając osoby, które Ci poradzą wybierz raczej tych, którzy w danym miejscu przebywają możliwie jak najdłużej.
Sprawy urzędowe i administracyjne powinny być również dopięte na ostatni guzik. Jeżeli potrzebujesz paszportu, pozwoleń na pracę, niezbędnych badań upewnij się, które dokumenty z naszego kraju są na miejscu respektowane często do podpisania otrzymasz już e-mailowo umowę i dokumenty do nowej pracy. Być może już będąc w Polsce będziesz miał więc stos dokumentów w obcym języku do podpisania.
Przebyłeś chorobę? A może jesteś w trakcie leczenia? Nigdy nie wiesz kiedy spotka Cię wypadek, nagła konieczność kontynuowania leczenia i inne zdarzenia losowe. O ile medycyna zagraniczna jest zwykle lepsza od nasze, o tyle nie dokonuje ona cudów. Im więcej będziemy mieli ze sobą dokumentów medycznych, tym lepiej dla nas i w przypadku nagłych problemów będziemy mogli uzyskać znacznie bardziej fachową pomoc. Prócz dokumentacji medycznej zadbaj o to, by być w nowym kraju ubezpieczonym w systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli podejmujesz legalną pracę zwykle nie będzie z tym problemu, ale upewnij się czy takie ubezpieczenie będziesz posiadać i co obejmuje w danym kraju.
To nie tylko wyświechtany frazes, ale wyjeżdżając za granicę powinniśmy znać język danego kraju przynajmniej w stopniu pozwalającym na sprawną komunikację w podstawowych sprawach. Nauka języka powinna być celem nadrzędnym niezależnie od stanowiska na jakim zamierzasz pracować. W każdym wypadku znajomość języka będzie działało na naszą korzyść. To nie tylko samodzielne załatwianie spraw formalnych za granicą, ale często również szansa na awans zawodowy.
To częsta praktyka osób, które emigrowały w pierwszych latach boomu emigracyjnego. O ile nie jesteś życiowym kaskaderem i nie masz ochoty na niepotrzebny survival, odpuść to podejście. Na miejscu musisz mieć zapewnioną pracę oraz oczywiście miejsce do spania. Te dwie rzeczy to świętość, bez której nie powinieneś zamawiać biletu. Oczywiście bez takiej pewności również może się udać, ale w bardzo wielu przypadkach kończy się jedynie problemami z noclegiem czy finansami. Pracy, a przynajmniej kontaktów na miejscu szukaj jeszcze będąc w Polsce. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej przygotowany dotrzesz na miejsce i zmniejszysz ryzyko wpadki.
Jedziesz zwykle zarabiać pieniądze, ale tych nie może Ci zabraknąć również w portfelu. Nie wszędzie otrzymasz zaliczkę, a czasami będzie trzeba od razu pokryć na przykład bieżące koszty mieszkaniowe. Nie bagatelizuj tego problemu. Na obczyźnie wciąż wielu naszych rodaków jest przerażona faktem konieczności zapłaty za mieszkanie i pożycza pieniądze od znajomych.
Twoja rodzina i bliscy powinni doskonale wiedzieć gdzie będziesz, co będziesz robić i u kogo będziesz pracował. W ten sposób zwiększasz swoje bezpieczeństwo i pozwalasz się innym skontaktować ze sobą.
Praca za granicą może być niezwykle ciekawą przygodą, o ile zostanie przez nas dobrze zorganizowana. Nie bagatelizujmy względów bezpieczeństwa. Zacznijmy przygotowywać się już na kilka miesięcy wcześniej, świadomie planując wszystkie aspekty tego wyjazdu. Dzięki temu unikniemy niechcianych sytuacji i zminimalizujemy ryzyko porażki.
Emigracja | Wskazówki
Jakub Marcinowski
20 mar, 2021
Zmień z nami swoje życie
Skorzystaj z Praca w UE, aby znaleźć najlepsze oferty pracy.
Powód 1
Dbamy o transparętność widełek
Powód 2
Każda oferta jest weryfikowana
Powód 3
Dane firm są jawne