5 powodów dlaczego praca za granicą jest twoim następnym krokiem

Emigracja w Polsce od przełomu XX i XXI wieku przybrała masową skalę. Obecnie trend ten się nadal utrzymuje choć zmienia się nieco profil polskiego emigranta. Na przełomie wieków największy odsetek stanowiły osoby młode i słabo wykształcone, a ostatnie lata to wzmożony ruch osób doskonale wykształconych i w średnim wieku. Zmieniają się również powody, dla którego opuszczamy ojczyznę. O ile dawniej były to jedynie pieniądze, o tyle dziś wiele osób podaje zupełnie inne powody opuszczenia kraju. Dlaczego zatem warto emigrować?

1. Praca za granicą – nauka samodzielności

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie jest wycieczką i błogim czasem, który spędzimy w wygodnym kurorcie. To sroga lekcja życia, na którą świadomie decyduje się wielu młodych ludzi. Wynajęcie mieszkania, robienie codziennych zakupów i załatwianie spraw w nowym kraju, a także zdobywanie nowych znajomości w zupełnie obcym miejscu i organizowanie własnego budżetu to wszystko kwestie, które są w życi bardzo ważne i właśnie emigracja zarobkowa może nas tego bardzo szybko nauczyć, przy okazji dając szansę na powrócenie do Polski z całkiem sporą sumą pieniędzy.

2. Nauka języka obcego

Często powtarzany frazes o tym, że języka nauczymy się dobrze jedynie obcując z ludźmi innej narodowości, doskonale oddaje rzeczywistość i motywację wielu ludzi opuszczających kraj. Godzina rozmowy z Anglikiem lub Niemcem to znacznie więcej niż cały dzień spędzony w szkole językowej (nie umniejszając oczywiście szkołom językowym). Wynika to często z faktu, że gdy nasz umysł rzucimy na głęboką wodę zostanie uruchomiony w nim „tryb przetrwanie”. Nie znamy języka, a trzeba załatwić sprawę w urzędzie? Sama myśl tego typu rodzi w nas już motywujący stres, który każe nam zapamiętać szybciej i więcej zwrotów w języku obcym.

3. Przyczyny klimatyczne

Wielu Polaków chce również pomieszkać w miejscu, które oferuje nieco przyjaźniejszy klimat. I rzeczywiście południe Hiszpanii przekonuje wielu ludzi znacznie bardziej niż jesienna szaruga w Grudziądzu. Są po prostu osoby, w których przyjemniejszy klimat i ładniejszy widok za oknem wywołuje o wiele więcej chęci do działania i życia. I takim właśnie osobom również często służy zmiana miejsca zamieszkania na cieplejsze. Portugalia, Francja, Hiszpania i Włochy to najpopularniejsze kierunki emigracji w takim przypadku.

4. Aspekty edukacyjne

Wbrew temu co często się mówi, polskie uczelnie nie są jednymi z najlepszych i nie kształcą najlepiej. Często osoby, które przebywały jakiś czas w ramach programów wymiany na obcych uczelniach, decydują się kontynuować naukę w innym kraju lub kontynuować karierę naukową w nim. Kwestia ta dotyczy w dużej mierze pracowników uczelni wyższych, którzy chcą „tworzyć” naukę, a nie jedynie zajmować się pracą stricte akademicką. W zachodnich uczelniach podział ten jest odmienny od naszego i ludzie nauki maksymalnie wiele tworzą innowacji, a znacznie mniej swojej energii poświęcają na wykłady.

5. Przyczyny społeczne i kulturowe

Wiele osób bardzo chętnie zamieszkuje w krajach o innych standardach życia i standardach społecznych. Prócz oczywistego zarobku na wyższym poziomie często ludzie młodzi i w średnim wieku poszukują spokoju, liberalizmu i przestrzeni dla odmienności, której czasami w polskim klimacie polityczno społecznym brakuje. Pomimo olbrzymiego postępu jaki poczyniliśmy, zachodnie społeczeństwa nadal są znacznie bardziej tolerancyjne, otwarte i szanujące różnorodność, do której przez lata są po prostu bardziej przyzwyczajone.

Powodów, dla których warto emigrować jest bardzo wiele i często są one bardzo indywidualne. Nie sprowadzają się one jedynie do lepszego poziomu życia czy większych pieniędzy, które możemy zarobić. Wielu Polaków chętnie opuszcza nasz kraj również z zupełnie innych przyczyn, które czasami mogą być wręcz zaskakujące. W każdym jednak wypadku umiejętnie poprowadzona ścieżka kariery, rozsądne podejście do kwestii emigracji może sprawić, że rozwiniemy się i staniemy znacznie lepszymi i bardziej doświadczonymi życiowo ludźmi. Dzisiejsza emigracja się zmieniła. Wielu ludzi wyjeżdża w sposób znacznie bardziej świadomy, zorganizowany, znając język obcy i ze skonkretyzowanymi celami zawodowymi. Również znacznie więcej osób niż dawniej decyduje się na osiedlenie poza krajem na stałe i spędzanie tam swojego życia.

Praca za granicą | Dlaczego emigrujemy

Jakub Marcinowski

24 sty, 2021

Zmień z nami swoje życie

Skorzystaj z Praca w UE, aby znaleźć najlepsze oferty pracy.

Dbamy o transparętność widełek

Powód 1

Dbamy o transparętność widełek

Każda oferta jest weryfikowana

Powód 2

Każda oferta jest weryfikowana

Dane firm są jawne

Powód 3

Dane firm są jawne

Zapisz się do newslettera

Wspólnie tworzymy polską społeczność. Najnowsze informacje o nowościach pracy za granicą!